Италианският композитор Джакомо Пучини (1858-1924) става "суперзвезда" на операта благодарение на новите медии на своето време - киното и разпространението на грамофонни плочи, съобщи АФП. Изложба в Миланската скала проследява историята на неговия успех.
Поради големия интерес към изложбата „Дечко Узунов. Съзидания.125 години от рождението на художника“ ще удължим експозицията до 9 октомври включително.
Това обявиха от екипа на Софийската градска художествена галерия (СГХГ).
Експозицията съдържа над 90 произведения в жанровете портрет, натюрморт, пейзаж и композиция (фигурална и абстрактна). По изложбата са работили кураторите Аделина Филева, Пламен В. Петров и Рамона Димова, както и сътрудниците Николета Гологанова-Петрова и Наташа Ноева. Реставратори на произведенията са Илинка Чергарова, Милан Михайлович и Светлана Христова.
На откриването на експозицията в Софийската градска художествена галерия бе валидирано пощенско-филателно издание на тема „125 години от рождението на Дечко Узунов“. То е в тираж от 5000 броя, с номинална стойност 1,35 лева и специален пощенски печат. Художни
„Мистерията на българските гласове“ ще участва в концерта на „Молец“, на 21 ноември в „Арена 8888 София“, съобщават организаторите.
Хорът и дуетът ще представят съвместна нова песен, наречена „Вятъра“.
Спектакълът, неречен „Молец – последното – 21.11.“, ще включва живи инструменти, повече танцьори и нови изненади. Ще звучат няколко неиздадени нови песни, както и познати песни с нови аранжименти.
Групата Trigaida, която преплита българския фолклор със съвременната електронна музика, отново ще подгрява публиката с обновена програма.
Турнето на „Молец“ премина през Пловдив, Варна и Велико Търново.
Емоцията е онова, което различава нашият филм от много други биографични филми. „Гунди – легенда да любовта“ има три жанра – романтична комедия в началото, после – драма, после – трагедия. Това каза режисьорът на филма Димитър Димитров след предпремиерна прожекция на лентата в кино „Одеон“.
Има дълги филми, които са интересни, има и къси филми, които са скучни, добави той по повод дължината на продукцията – два часа и четиридесет и пет минути. Най-трудната сцена за заснемане беше сцената на предложението за брак, което се случва по време на пребиваването на Георги Аспарухов в Пловдив и годините му в казармата, каза актьорът Павел Иванов (в ролята на Гунди).
„За мен целият процес беше изключително емоционален. Като започнем от срещата със самата Величка Ма
„Котка върху горещ ламаринен покрив“ се завръща в репертоара на ямболския Драматичен театър „Невена Коканова“, съобщиха от културния институт на своята фейсбук страница.
Спектакълът ще се играе на ямболска сцена на 16 октомври, а на 17 октомври „Котка върху горещ ламаринен покрив“ ще гостува във Военния клуб в Сливен.
В постановката на режисьора Бойко Илиев публиката отново ще гледа Йоана Буковска-Давидова и Янина Кашева. Главната роля на Брик е поверена на Милен Каракамушев. Участват също Михаил Лазаров, Цветелина Кънева и Георги Ружичка. Сценографията и костюмите са дело на Жанета Иванова.
„Изострени до крайност, но прикрити с лицемерие и лъжи са отношенията в семейството на най-богатия плантатор на Юга. Дали богатството и алчността са в основата на тази разруха или липсата на искреност, внимание и любов, ще се разбер
Американският певец и автор на песни Шабузи запази челната си позиция в класацията Хот 100 на "Билборд" със сингъла A Bar Song (Tipsy), съобщи сайтът на изданието.
Запазвайки първенството си, изпълнителят отбелязва шеста непоследователна седмица на върха в чарта.
С постижението си Шабузи се изравнява с рапъра Пост Малоун и кънтри певеца Морган Уолън, които доминираха в чарта шест непоследователни седмици през май-юли със съвместното си парче I Had Some Help.
Сингълът също запазва втората си позиция от предходната седмица.
Третото място в чарта също остава непроменено и се заема от рапъра Кендрик Ламар със сингъла Not Like Us.
Челната петица в класацията "Хот 100 "на "Билборд" за сингли се допълва от певицата и актриса Сабрина Карпентър с Espresso и певицата Били Айлиш с Birds of a Feather.
В Топ 10 на класацията Хот
Изобретяването на грамофона успява "да вкара" операта в домовете на нейните почитатели. Всеки е можел да слуша у дома си Енрико Карузо, коментира Габриеле Дото, куратор на изложбата, която се открива днес. Технологиите водят до комерсиална "експлозия" - за няколко години продажбите на плочи се учетворяват и това спомага за популяризирането на операта като цяло. Това е и началото на "марката" Пучини.
В изложбата виждаме аспекти от личността на Пучини, които досега са оставали скрити - например неговия интерес към маркетинга, каза пред АФП директорът на Миланската скала Доминик Мейер. "Ако отворим архивите, ще видим, че почти всички премиери на оперите на Пучини са били катастрофални, той е бил сразен от критиката", допълва Мейер. "Въпреки това обаче успява да стане суперзвезда много бързо, тъй като публиката го слага на върха, и така се превръща в един от важните композитори за развитието на операта."
Изложбата се организира по повод сто години от смъртта на Джакомо Пучини. Тя представя множество оригинални документи. За нас това не са само реликви от миналото, а и жива материя, помагаща ни да видим по-добре света на музиката, обяснява директорът на музикалния архив "Сторико Рикорди" (Archivio Storico Ricordi) Пиерлуиджи Леда.
Изложбата под надслов "Пучини - операта среща новите медии" предлага и 3D портрет на композитора и оперни декори от епохата, създадени с помощта на изкуствен интелект. Може да бъде разгледана до 12 януари в музея на Миланската скала.
Първото издание на фестивала „Емен Арт Фест“ ще се състои в последните дни на август във великотърновското село Емен. Това е фестивал, вдъхновен от природата и възможностите за творчество и откривателство, каза Гергана Пенова, която е част от екипа, който организира събитието в края на лятото.
Съчетаваме натура и култура в уикенда от петък до неделя (30 август – 1 септември), с творчество, късо кино, приключения в природата и нови запознанства в спокойна атмосфера, като основните организатори са младите хора, които отскоро обитават красивото село, известно със своите природни забележителности и историческо значение, каза Пенова.
Едно от предизвикателствата за хората, които обичат приключенията, организаторите са нарекли каньониг- спускане в дълбините на ждрелото на река Негованка. Предвидено е обучение с основни техники и безопасност, инструктор и екипировка за каньон
На 4 октомври започва Sofia Guitar Fest – тридневен фестивал с вход свободен, който събере родни китаристи и любители-музиканти, съобщават организаторите.
По думите им кулминацията на събитието е на 5 октомври, когато ще има майсторски класове на проф. д-р Цветан Недялков от „Ку-ку бенд“ и Димитър Кърнев от D2.
В същия ден е предвиден китарен флашмоб в парка на НДК пред кино „Кабана“, в което участниците ще свирят редом с музикални звезди. Организаторите ще предоставят предварително изпратени ноти на всички записали се и гарантират място за всички регистрирани. Участниците трябва да носят личните си китари, за да се включат в преживяването. В програмата ще се включат групи, сред които P.I.F. с вокалист Владо Михайлов, Dee Stoned – новият проект на Деян Кам
Произведението "Комикът" на Маурицио Кателан, представляващо банан, залепен с тиксо върху стена, се очаква да бъде продадено за повече от един милион щатски долара на търг, съобщи Пи Ей мидия/ДПА.
Творбата раздели почитателите на изкуството и критиците, когато дебютира на шоуто Арт Базел Маями бийч през 2019 г. и оттогава бе изядена два пъти - веднъж като част от творческия пърформанс "Гладен артист" и втори път от гладен студент, който залепи кората на изядения банан на стената.
Очаква се произведението да бъде продадено на цена между един милион щатски долара и 1,5 милиона щатски долара, когато бъде предложено на търг на "Сотбис" в Ню Йорк на 20 ноември.
Преди аукциона творбата ще бъде представена на различни места в света. Първата изложба е на 28 октомври в Ню Йорк, след което ще бъде експонирана в Лондон, Париж, Милано, Хонконг, Дубай, Тайпе, Токио и
Служебният министър на културата Найден Тодоров връчи снощи на сцената на Летния театър във Варна наградата „Златен век“ – огърлие на оперната прима Соня Йончева. Отличието е за изключителния й принос в развитието и утвърждаването на българската култура и национална идентичност.
В много странно време живеем, търсим поводи да сме различни, да се караме помежду си, да не сме съгласни с другия, каза министър Тодоров. По думите му причината е, че вътре в нас липсва нещо - гордостта от това кои сме и какви сме. Все пак има хора, които ни го напомнят, те ни карат с присъствието да сме горди и щастливи, посочи Тодоров. И допълни, че благодари на Соня Йончева, че е точно една от тези, които ни карат да се гордеем, че сме българи.
Церемонията по награждаването на примата се проведе след постановката „Мадам Бътерфлай“, в която тя бе солист
Актьорите Андрю Гарфийлд и Флорънс Пю, които имат номинации за награда "Оскар", трудно могат да обяснят как се създава химия на екрана, но в новия си романтичен филм We Live in Time, чиято премиера се състоя на Международния филмов фестивал в Торонто, тя е силно изразена, предаде АФП.
"Беше вълшебно изживяване", сподели 28-годишната британска актриса пред АФП малко след премиерата на продукцията.
Филмът разказва историята на готвачка (Пю) и служител на компанията за зърнени храни (Гарфийлд), които се срещат по възможно най-неудобния начин: тя го прегазва с колата си.
Режисьорът Джон Кроули повежда публиката на интимно пътешествие из тяхната любовна история - от запознанства и горещ секс, през създаване на семейство и борба с рака, но без да се спазва определен ред.
Според Пю двамата актьори научават повече за героите си и един за друг